Prečo sa NErozhodujeme racionálne

Chyby, skreslenia a mentálne skratky v rozhodovaní

Deň čo deň sa musíme nespočetnekrát rozhodovať medzi množstvom možností. Náš mozog pracuje vo dne i v noci. Daňou za to sú občasné omyly a chybné rozhodnutia. Tie sa dlho brali na ľahkú váhu. V súčasnosti už však vieme, že mnoho z týchto chýb v uvažovaní a rozhodovaní je systematických. Vieme čo ich spôsobuje, kedy najčastejšie nastávajú a aj to, ako sa im vyhnúť.

Veľmi častým scenárom, v ktorom tieto chyby nastávajú, sú výhľady do budúcnosti. Pri odhadovaní pravdepodobnosti tej ktorej udalosti sme často prehnane sebaistí, nereálne optimistickí či očakávame nereálne i napriek absencii dôkazov len preto, že to tam chceme vidieť. Často však “schybíme” i pri triviálnych voľbách, v ktorých sme si mysleli, že poznáme svoje preferencie. Rozumieme naozaj svojím voľbám?

20.6.2018 o 18:00 si môžete prísť podiskutovať o faktoroch, ktoré vplývajú na kvalitu našich rozhodnutí. Dozviete sa, prečo je dôležité rozumieť pravdepodobnosti, ako sa nenechať oklamať štatistikou a aj to, ako nás vedomie o našej omylnosti môže posunúť vpred.

KDE: 0100 Campus, Staré Grunty 18, Bratislava
FB EVENT -> TU

×
×