Prečo váš biznis a štát potrebujú behaviorálneho experta? Kde nájsť zoznam otestovaných techník na zmenu správania a ako vie behaviorálna ekonómia pomôcť študentom? To všetko zistíte po prečítaní prvého výberu zdrojov zaujímavých informácií od SBENu.

Pre SBEN napísal/a: Michal Plevka

Prečo potrebujete behaviorálneho experta?

Charlotte Blank a Ashley Whillans vo svojom článku prezentujú argumenty, prečo by každá spoločnosť mala mať vlastného behaviorálneho poradcu. Uvádzajú, že až 60 vlád v 23 krajinách sveta už implementuje behaviorálne poznatky do svojej politiky, no firmy napriek tomu v tomto trende zatiaľ veľmi zaostávajú. Progresívne spoločnosti pritom poznatky využívajú pri motivovaní a zmene správania zamestnancov, zákazníckej skúsenosti, vylepšovaní produktov a služieb a v mnohých ďalších oblastiach, ktoré im dávajú oproti ostatným firmám konkurenčnú výhodu.

CSA je v podstate váš osobný kurátor a záruka kvality. Ušetrí vám kopec času a úsilia, no tiež minimalizuje počet chybných rozhodnutí a skráti čas príprav potrebných na naštartovanie a plynulý chod vášho biznisu.

Zoznam všetkých 93 techník zameraných na zmenu správania

Ak máte občas pocit, že techník a spôsobov zmeny správania je príliš veľa a strácate v nich prehľad, tak článok od Paula Marsdena Vás určite zaujme. Autor v nej prináša všetky nudge stručne popísané a prehľadne rozdelené do niekoľkých kategórií. Keď by to niekomu bolo málo, tak v článku nájde aj odkaz na bezplatnú mobilnú aplikáciu od University College London, pomocou ktorej sa v nudgoch zorientuje snáď ešte jednoduchšie. Viac sa môžete dočítať ,,TU".

Nudgingové techniky online obchodov

V článku z Psychology Today autor popisuje svoju osobnú skúsenosť s online nákupom, na ktorej názorne vysvetľuje nudgingové techniky online obchodov. Počas nakupovania pohovky mu po nedokončenej objednávke zazvonil telefón. Zamestnankyňa daného obchodu mu zavolala, aby sa opýtala, prečo nedokončil objednávku. Ako autor článku na túto situáciu reagoval a aké nudgingové techniky počas svojho nákupu odpozoroval sa môžete dočítať ,,TU"

O našom mozgu vieme menej ako o vesmíre

Pre tých, ktorých zaujíma okrem nudgingu aj veda všeobecne odporúčame pozrieť si rozhovor s Róbertom Mistríkom. Vo videu sa dozvedáme o tom, koľko toho v súčasnosti vieme o ľudskom mozgu a ako nám môže chemická analýza pomôcť pochopiť jeho fungovanie.

Ako pomôcť študentom uspieť?

V článku v New York Times David L. Kirp popisuje, ako možno zvýšiť úspešnosť študentov v škole. Opiera sa pri tom o niekoľko nedávnych výskumov, ktoré popisujú jednoduché Nudge ovplyvňovanie toho, ako o sebe študenti uvažujú. Boli pri tom využité tri sociálno-psychologické stratégie zamerané na odstránenie negatívnych presvedčení o sebe a zmenu chápania toho, ako mozog funguje. Ak bolo napríklad študentom v priebehu niekoľkých vyučovacích hodín prezentované, že inteligencia nie je daná a mozog je možné trénovať, ich výsledky sa zlepšili. Podobné zlepšenie priniesli ďalšie dve stratégie, o ktorých si môžete prečítať v článku NY Times.

×
×