Vypredaný Nudge Night Slovakia úspešne za nami!

Postrkovať k zmysluplným zmenám má zmysel. Zaplnené podujatie Nudge Night Slovakia to potvrdilo.

Postrčením k zmysluplným zmenám alebo „Nudging meaningful changes“, tak znie motto občianského združenia Slovak Behavioral Economics Network (SBEN), ktoré vo štrvtok 15.3.2018 do posledného miesta vypredalo konferenčnú sálu bratislavského Binária na svojom jedinečnom podujatí Nudge Night Slovakia. Vôbec prvé veľkoformátové podujatie tejto organizácie sa nieslo vo veľkolepom štýle. Na svoje si prišli návštevníci bažiaci po inováciách v štátnej správe ako aj ´biznismeni´ či zástupcovia úspešných firiem. Nudge Night Slovakia totižto priniesol svetové trendy a know-how behaviorálnej ekonómie hneď v dvoch paneloch: BE for business a BE for policy. Ťahákom oboch panelov boli špičkoví rečníci.

Sam Tatam, Behavioral Strategy Directer jednej z najväčších marketingových a komunikačných firiem sveta OGILVY, uzavrel panel BE for business prezentáciou behaviorálneho prístupu jeho tímu ku komplexným výzvam, napríklad vo sférach bezpečnosti pri práci, marketingu či predaja. Kľučovým prvkom ich práce je podľa Tatama správne nakombinovanie expertného poznania behaviorálnych vied, kreatívneho myslenia a dôkladného testovania v teréne. Nič z toho však fungovať nebude, tvrdil Tatam, ak si nebudeme klásť v procese tie správne otázky. A niekoľko desiatok úspešne zvládnutých projektov navráva, že v behaviorálnom tíme OGILVY CHANGE im to s otázkami naozaj ide. Jeho vstupu sekundovala zaujímavá panelová diskusia, kde o svojich skúsenostiach s využívaním behaviorálnych poznatkov v praxi porozprával Managing Director Maxman Consultants Lukáš Bakoš, PwC Senior Manager Ján Uriga, zástupca prvej behaviorálno-konzultačnej spoločnosti MINDWORX Tomáš Vatrt a v neposlednom rade Jakub Křivan, obchodný riaditeľ v C-QUADRAT a expert na behaviorálny prístup k financiám.

Program Nudge Night Slovakia však otvoril panel BE for policy, v ktorom osobnosti slovenskej akadémie a štátnej správy diskutovali o súčastnom a budúcom mieste behaviorálnych inovácií pre tvorbu politík u nás a v zahraničí. Medzi diskutujúcimi sa objavila riaditeľka Ústavu verejnej politiky FSEV UK Emília Sičáková-Beblavá, riaditeľ prognostického ústavu SAV Vladimír Baláž, riaditeľ odboru stratégie Ministerstva zdravotníctva Michal Štofko, či tímlíderka pripravovaného behaviorálneho tímu na Úrade podpredsedu vlády pre informatizáciu a inovácie Viera Hainzl. Tento panel odštartovala prednáška François J. Dessarta, kolegu ohlasovanej hlavnej rečníčky Joana S. Lourenço z Joint Research Centra Europskej komisie, ktorá na poslednú chvíľu z rodinných dôvodov nemohla prísť. Dessartov vstup však v ničom nezaostával, ba naopak naznačil, že slovenská štátna správa sa môže mnohému v oblasti behaviorálnej tvorby politík priučiť od, behaviorálne inovácie využívajúcej, Európskej komisie. Tento panel jednoznačne identifikoval nedostatky slovenskej administratívy, a to nedostatočne kladený dôraz na tvorbu politík založených na empirických dôkazoch.

Trojhodinové podujatie spestrila i tombola, v ktorej sa vďaka sponzorskému príspevku knihkupectva Martinus podarilo trom štastlivcom vyhrať balík troch kníh od uznávaných osobností behaviorálnych vied. Hlavnú cenu tomboly popri knihách však stelesňoval voľný vstup od Maxman Consultants na blížiace sa podujatie HR leaders, ktoré na Slovensko prinesie jedného z najznámejších predstaviteľov behaviorálnych tém, popredného behaviorálneho psychológa a akademika Dana Arielyho.

Podujatie Nudge Night Slovakia naznačilo, že sa zo Slovenska môže stať stredoeurópsky priekopník v aplikácií behaviorálnych poznatkov do praxe. Toto unikátne vedecko-populárne podujatie svojim obsahom a zúčastnenými presiahlo hranice Slovenska. Neostáva nič len dúfať, že jeho organizátorovi Slovak Behavioral Economics Networku  sa bude úspešne dariť i naďalej napĺňať predsavzaté ciele. Tento event bol len prvým, no hneď výnimočným počinom SBEN-u. Nudge Night Slovakia len započalo pôsobenie networku. Misiou SBEN-u mieni i naďalej prinášať a šíriť najnovšie know-how a povedomie o behaviorálnej ekonómií vo verejnom sektore, biznise a každodennom živote. Network taktiež prepája univerzity s firmami a verejnými inštitúciami okolo aplikácie behaviorálnych poznatkov a v neposlednom rade chce pomáhať firmám a verejným inštitúciám eticky využívať behaviorálnu ekonómiu. Aj vďaka vám sme tieto ciele začali napĺňať priamočiaro a rázne. Ďakujeme!

 

×
×