Odpadové a kanalizačné potrubie je sústava, ktorá nás chráni pred nečistotami, odplavovanými z obytných priestorov. Čas od času sa ale môže v niektorých miestach vytvoriť nepriepustná zátka. Záleží potom na tom, aká je odolná, ako ďaleko sa nachádza od vtokového otvoru, a aké je jej zloženie. Niekedy sa do odpadu bohužiaľ dostanú aj predmety, čo tam nepatria, napríklad retiazky, mince, prstene, kamene, orechy, drevnatá zelenina, igelitové obaly, kartónový papier atď.
Ak sa vám doma stane niečo podobné a váš odpad prestane odtekať, nepanikárte a zvoľte nasledujúci postup:
Oblečte ochranné pomôcky – pamätajte, že práca s odpadmi môže byť nebezpečná vzhľadom na množstvo rôznych kmeňov baktérií, preto si oblečte gumové rukavice a pre istotu aj ochranné okuliare alebo ešte lepšie tvárový štít. Pokiaľ je zanesený odpad v kúpeľni, nevyzúvajte sa z topánok, pretože cez pokožku bosých chodidiel sa môžu baktérie vstrebať do vášho tela, naopak obujte gumové galoše.
Nepoužívajte kyselinu ani hydroxid – ak je odpad už zanesený, a vôbec neodteká, na čistenie kyselinou či hydroxidom je už neskoro. Nič sa tým nevyrieši a vy by ste sa mohli len postriekať.
Skúste to s gumovým zvonom – amatéri majú k dispozícii výborný čistiaci prostriedok – gumový zvon, ktorý vďaka podtlaku dokáže preraziť aj silné odpadové nánosy. Môžete to s ním opatrne skúsiť, ale pamätajte, že voda môže tadiaľto striekať do všetkých smerov, aby ste potom nemali fekálie z toalety všade na oblečení alebo na stenách.
Zavolajte odborníkov – v žiadnom prípade sa nepokúšajte strkať do záchodu ani do odpadu v kuchyni alebo v kúpeľni oceľové drôty. Mohli by tam zostať visieť a nemuseli by ste ich potom dostať von. Ak nepomôže gumový zvon, obráťte sa s dôverou na odborníkov, ktorí vykonávajú krtkovanie v Dunajskej Strede, a využívajú moderné techniky a osvedčené metódy.