V letných mesiacoch sme si pomaly zvykli na stúpajúce teploty. Nie je ničím zvláštnym, ak prekročia hranicu 35 stupňov Celzia. Ako vychladiť priestor? Stúpajúca hranica teplotných rekordov na našom území priniesla potrebu chladenia priestorov. Zvlášť seniori a malé deti reagujú na výkyvy teploty veľmi citlivo. Pozreli sme sa na to, ako si spríjemniť pobyt v dome či byte aj počas letných mesiacov. Riešení je viacero a niektoré z nich sú aj predmetom zelených opatrení. Vytvoriť si priestor s príjemnou teplotou je jednoduché. Azda najznámejším prostriedkom na úľavu od vyhriateho vzduchu je nočné vetranie priestorov.
Problémom ale je, ak teplota vzduchu neklesá pod 20 stupňov Celzia a vzduch doslova stojí. Niekedy je preto aj takého vetranie neúčinné a my sa musíme poobzerať po iných riešeniach. Náhradou za vetranie, ktoré nechce rozhýbať vzduch je rekuperácia. Tá je postavená na princípe takzvaného núteného vetrania. Vyhriaty vzduch z miestnosti je tlačený von a dnu sa vháňa chladnejší vzduch. Výhodou je úspora energií, ktorú rekuperácia prináša. Pracuje ticho a efektívne. Okrem čerstvého vzduchu, ktorý je ochladený, dokáže pohltiť teplo z prehriateho vzduchu a využiť ho napríklad pri vykurovaní.
Ďalším zo spôsobov ako si spríjemniť pobyt vnútri je použitie klimatizácie. Toto je azda najviac využívaný spôsob chladenia priestorov. Klimatizačná jednotka je tepelným čerpadlom. Využíva efektívnosť prenosu energie. Princíp je jednoduchý. Cez vnútornú jednotku je odsávaný vzduch z vnútorných priestorov. Dnu je vháňaný chladený vzduch, ktorý prechádza filtráciou. Takto ho zároveň čistí od nečistôt a alergénov. Výšku teploty si každý nastaví podľa svojich preferencií. Táto možnosť je ideálnou voľbou aj pre alergikov. Pobyt v prostredí bez alergénov je totiž ukľudňujúci pre dýchacie cesty. Ako čerešnička na torte je fakt, že klimatizáciou okrem chladenia aj pohodlne priestor vyhrejete v zimných mesiacoch.