Keď si domov prinesiete novo zakúpený elektrický spotrebič – kávovar, sendvičovač, mixér, vŕtačku, žehličku, predpokladáte, že výrobca splnil všetky ustanovenia, ktoré ho oprávňujú na to, predávať výrobky pre bezpečnú prevádzku v domácnosti, kancelárii, v dielni, na záhrade, skrátka v prostredí, pre ktoré bol určený. Väčšinou tomu tak tiež je, a pokiaľ si odmyslíme niektoré vyslovené anomálie, ktoré sú z trhu stiahnuté po odhalení fatálnych závad, potom sa môžeme tešiť, že máme doma skutočného pomocníka, čo nám uľahčuje život a plní tak jeho platný evolučný princíp vyvíjať sa k stále dokonalejším bytostiam a spoločenstvu.
Elektrické spotrebiče však nemáme vystavené iba vo vitríne, aby sme sa na ne chodili pozerať ako na múzejné exponáty, neustále ich využívame. Preteká nimi elektrický prúd, zasahuje do všetkých vnútorných súčiastok a tie tiež podliehajú istému opotrebovaniu. Po určitej dobe tak môže dôjsť k technickým problémom, ktoré spotrebič odstaví, a buď ho necháme opraviť, alebo sa ho jednoducho zbavíme. Životnosť elektrických spotrebičov skrátka nie je neobmedzená.
Lenže nie vždy je závada natoľko viditeľná a hmatateľná, že máme jasný dôvod spotrebič odstaviť z prevádzky, niekedy sú závady skryté, a o to sú nebezpečnejšie. Sú to napríklad povolené kontakty vo svorkách, poškodené prívodné šnúry, narušené vinutia cievok, vytekajúce kondenzátory, prehrievajúce sa súčiastky atď. A toto všetko dokáže odhaliť až revízia elektrických spotrebičov. Alebo samozrejme fatálna deštrukcia, ktorá nastane, pokiaľ spotrebič ponecháme ďalej slúžiť bez dozoru. Vtedy môže dôjsť dokonca k požiaru, alebo to obsluhujúci personál usmrtí.
Revízie elektrospotrebičov teda majú stále platný význam, či už ide o firmy, alebo domácnosti, kde revízia nie je zo zákona povinná, ale iba odporúčaná. Pamätajte, že revízie sú tu na to, aby chránili naše životy a náš majetok, inak by nemali v podstate žiadny význam.